اردوی راهیان نور احیاگر گفتمان انقلاب اسلامی است/ ارزش‌های دفاع مقدس نباید دستخوش فراموشی و تحریف شود
  • 1396/12/15 11:03
  • 26477
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی؛

اردوی راهیان نور احیاگر گفتمان انقلاب اسلامی است/ ارزش‌های دفاع مقدس نباید دستخوش فراموشی و تحریف شود

جوانپور خاطر نشان کرد: بی‌شک الگوی جوانان شجاعی که داوطلبانه برای دفاع از حریم آل‌الله به کشورهای سوریه و عراق رفتند، همین شهدای هشت سال دفاع مقدس سرزمینمان هستند و این به معنی ارتباط بین نسل‌هاست

به گزارش زیتون، عزیز جوانپور، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در دیدار مسوولان و دست‌اندرکاران اردوهای راهیان نور کشور، ابتکار بازدید از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس را یک ابتکار انقلابیِ بسیار شایسته در جهت شناساندن اجزاء برجسته‌ حادثه‌ بزرگ و تاریخی دفاع مقدس به مردم و نسل جوان کشور دانستند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در همین راستا ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یک وظیفه دینی است و منبع عظیمی از سرمایه‌های اجتماعی را در کشور ما تشکیل می‌دهد، افزود: اردوی راهیان نور احیاکننده فرهنگ شهادت، مقاومت و به شکل کلی احیاگر گفتمان انقلاب اسلامی می‌تواند، باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی همچنین در بخش دیگر از سخنان خود در پاسخ به سوال دیگری در این خصوص که آیا این اردوها با توجه به سیاست‌های راهبردی که برای آن تدوین شده، موفق عمل کرده است؟ گفت: ایجاد ارتباط عمیق بین نسل سوم و چهارم با نسل‌های اول و دوم انقلاب امری بسیار مهم و حیاتی برای استمرار نظام است، نظام اسلامی وقتی استمرار می‌یابد که آرمان‌هایی که نسل‌های اول انقلاب داشتند نیز به شکلی به نسل‌های حاضر منتقل شود.

اردوی راهیان نور احیاگر گفتمان انقلاب اسلامی است

وی اضافه کرد: یکی از این آرمان‌ها، ایثار جان در راه خداست که نسل جوان آن را به شکلی در این سرزمین‌های نور لمس می‌کنند تا بتواند به شکل عملی در راه دفاع از حریم اسلام جان‌فشانی کنند.

 جوانپور یادآور شد: بی‌شک الگوی جوانان شجاعی که داوطلبانه برای دفاع از حریم آل‌الله به کشورهای سوریه و عراق رفتند، همین شهدای هشت سال دفاع مقدس سرزمینمان هستند و این به معنی ارتباط بین نسل‌هاست و در همین ارتباط مقام معظم رهبری با اشاره به کار بزرگ «شهدا» در هشت سال جنگ تحمیلی فرموده‌اند، نکته‌ اصلی و کلیدی در اردوهای راهیان نور ایجاد زمینه برای زیارت با معرفت است.

وی همچنین درباره این پرسش که با توجه به برگزاری چندین ساله این اردوها از سوی دانشگاه‌ها، این اردوها دارای چه نقاط ضعف و قوتی هستند؟ خاطرنشان کرد: قطعاً هیچ برنامه‌ای بدون نقص نیست و مسوولان امر باید نقاط قوت و ضعف هر دوره را ببینند و بعد از ارزیابی به تکمیل و تقویت نقاط مثبت و رفع نقایص اهتمام ورزند تا این برنامه اثرگذاری خوبی برای شرکت‌کنندگان داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی در این باره یادآور شد: مسوولان در سطوح مختلف نظام و کشور باید برنامه‌ریزی کنند تا بتوانند راندمان اثربخشی اردوهای راهیان نور افزایش یابد و در این خصوص نباید ملاک تاثیرپذیری احساسی باشد، تاثیر احساسی به سرعتی که می‌آید، به همان سرعت از بین می‌رود، در حالی که این اردوها باید بهانه‌ای برای حرکت زائر (یا مخاطب) به سمت کسب بصیرت و آگاهی در آن زمینه مورد نظر باشد.

راهیان نور با توجه به هدایت مقام معظم رهبری برکات فراوانی داشته است

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که اردوهای راهیان نور در سال‌های اخیر چه برکات و دستاوردهایی برای کشور داشته است؟ گفت: با توجه به نقش بی‌بدیل رهبری در پیروزی و استقرار و استمرار جمهوری اسلامی، مشخص می‌شود که تاکید ایشان برضرورت پاسداشت مبانی و اصول فرهنگی این انقلاب ضرورتی مهم است و در این میان برنامه‌های راهیان نور جایگاهی ممتاز دارد که مقام معظم رهبری بر آن تصریح داشته‌اند.

به گفته وی، راهیان نور در پی حضور هدایت‌کننده مقام معظم رهبری در هشتم فروردین ماه سال1377در شلمچه قوت گرفت و منشاء حرکتی نو جهت توجه، درک و پذیرش عظمت ارزش‌های دفاع مقدس و انتشار آن در جامعه شد که از آن سال تاکنون اردوهای راهیان نور به طور مرتب برگزار شده و توانسته نقش موثری در نشر فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس بین آحاد جامعه خصوصاً شرکت‌کنندگان داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه برنامه‌های ارائه شده در این اردوها سال به سال ارتقاءکمی و کیفی یافته است، تصریح کرد: برنامه‌های متنوع فرهنگی و تبلیغی در طول مسیر و در محل یادمان‌ها، اردوگاه‌ها و محل‌های اسکان از جمله فضاسازی‌های تبلیغی، نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های محصولات فرهنگی و نیز فعالیت‌های ویژه فرهنگی مانند شب‌های آفتابی و تئاترهای خیابانی از آن جمله است.

ارزش‌های دفاع مقدس نباید دستخوش فراموشی و تحریف شود

جوانپور در ادامه همچنین و پاسخ به سوال دیگری در همین راستا که شما به عنوان مسوول یکی از دانشگاه‌های بزرگ شمال‌غرب کشور چه راهکارهایی برای استفاده بهینه از این فرصت به وجود آمده برای آشنایی نسل امروز با ارزش‌های دفاع مقدس و به ویژه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه پیشنهاد می‌کنید؟ تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی  تأکید کردند، «فراموشی» و «تحریف» دو آسیب و خطر بزرگی است که در کمین هر حادثه بزرگ تاریخی قرار دارد و نخبگان، فرزانگان و دست‌اندرکاران عرصه دفاع مقدس با شناساندن دقیق این ذخیره و گنجینه‌ فرهنگی، اجازه ندهند این حماسه دستخوش فراموشی و تحریف شود.

وی اضافه کرد: آگاهی‌بخشی به نسل امروز مصداق بارز زنده نگهداشتن یاد شهداست و در این راستا باید طوری برنامه‌ریزی صورت گیرد که اشتیاق به سفر معنوی راهیان نور افزایش یابد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه اردوهای راهیان نور فرصتی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است، بیان داشت: ضروری است در همین راستا تمهیداتی در نظر گرفته شود تا این اعزام‌ها داوطلبانه و خودجوش باشد و از ظرفیت  خیران، فرمانداران و استانداری‌ها جهت پشتیبانی بیشتر از مسافران سرزمین‌های نور استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که می‌تواند به کیفیت برنامه‌های پیش‌بینی شده در راهیان نور کمک شایانی کند، بررسی و ارجاع برنامه‌های صورت گرفته در ادوار مختلف راهیان نور در سال‌های گذشته است.

جوانپور افزود: تنوع در برنامه‌های اردویی و بهره‌مندی از راویان و سرپرستان توانمند، از راهکارهای مهم در جذب بیشتر مخاطبان و افزایش کیفیت‌بخشی کاروان‌های راهیان نور است.

منبع: فارس

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.